Co warto zobaczyć w Krasnobrodzie i okolicach?
Atrakcje okolicy
Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (Sanktuarium Maryjne). Świątynia powstała w latach 1690-99, ufundowany przez Marię Kazimierę Sobieską, konsekrowany 12 VIII 1699 r., przez bp. ormiańskiego ze Lwowa, Stanisława Kotlińskiego. W latach 1767-1769 przebudowano fronton kościoła. Budynek był kilkakrotnie restaurowany. Kościół jest murowany i otynkowany, jednonawowy, barokowy, wg projektu Jana Michała Linka. Przy prezbiterium znajdują się dwie zakrystie i skarbiec, nad nawą wieżyczka na sygnaturkę. Tradycją stały się międzynarodowe letnie koncerty organowe w Sanktuarium Maryjnym.
Muzeum Sztuki Sakralnej - znajduje się na parterze Klasztoru. Wystawa muzeum obejmuje przedmioty liturgiczne oraz stare księgi pochodzące z archiwum parafialnego.
Muzeum wieńców dożynkowych. Obiekt znajduje się w zabytkowym modrzewiowym spichlerzu z 1795 roku na dziedzińcu klasztoru. Wystawa obejmuje stale powiększającą się kolekcję wieńców dożynkowych przywożonych do Krasnobrodu z organizowanych, co roku dożynek diecezjalnych.
Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne. Muzeum zorganizowane zostało przez kustosza krasnobrodzkiego Sanktuarium ks. prałata Romana Marszalca. Mieści się na dziedzińcu klasztoru w specjalnie wydzielonym budynku. Wystawa została podzielona na cztery tematyczne ekspozycje:
- etnografia - Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej - wystawa obejmuje stare sprzęty domowe i narzędzia pracy, takie jak: pługi, brony, tarki do prania, beczki, kołowrotki, sprzęt tkacki oraz wiele innych przedmiotów
- paleontologia - skamieniałości roślin i zwierząt - na piętrze znajduje się wystawa prezentująca skamieniałości roślin i zwierząt żyjących miliony lat temu. Eksponaty prezentowane w muzeum pochodzą głównie z krasnobrodzkiego kamieniołomu
- garncarstwo krasnobrodzkie - kolejna wystawa prezentuje pamiątki przekazane przez rodziny nieżyjących już garncarzy krasnobrodzkich
- fauna i flora Roztocza - na piętrze muzeum w drugim skrzydle znajduje się wystawa roślin i zwierząt występujących na terenie Roztocza. Odwiedzających w odpowiedni nastrój wprowadza przygotowane specjalne nagłośnienie przedstawiające śpiew miejscowych ptaków.
Ptaszarnia. Znajdujący się w dziedzińcu klasztoru zbiór obejmuje m.in. pawie, bażanty, gołębie i kuropatwy.
Kalwaria Krasnobrodzka. U podnóża Góry Chełmowej znajduje się Kalwaria Krasnobrodzka, z 1981 roku o powierzchni 2 ha, stanowi ją 16 stacji, w sumie 84 figury ponadnaturalnej wielkości, wykonane z drewna lipowego przez Lucjana Borutę z Drohiczyna. Kalwaria zalesiona jest sosną, świerkiem, jodłą i modrzewiem.
Kaplica na wodzie. Prowadzi do niej zabytkowa aleja NMP o długości 500 m. Przy alei stoją zabytkowe kaplice: św. Onufrego (murowana z XVII w.), św. Anny (drewniana z XIX w.) i św. Antoniego (drewniana z XIX w.). W miejscu objawienia, na źródłach, stoją dwie poświęcone Matce Bożej drewniane kaplice z XVIII w., zwieńczone wspólnym dachem. Według tradycji jest to miejsce objawienia się Matki Bożej Jakubowi Ruszczykowi. Wokół kaplic biegną dróżki różańcowe. Nieopodal znajduje się figura Matki Bożej i klęczącej postaci Jakuba, całość wykonana przez Andrzeja Gontarza.
Kaplica św. Rocha. Na zboczu leśnym "Zagórze" (w odległości 2,5 km od kościoła) znajduje się kaplica pod wezwaniem św. Rocha z Montpellier. Drewniana, kryta gontem budowla została przebudowana w 1935 roku, przez Kazimierza Fudakowskiego, właściciela majątku Krasnobród. Stanęła ona na miejscu starej i zniszczonej kaplicy. Wewnątrz znajduje się ołtarz z obrazem św. Rocha i studzienka z wodą. Początki kultu tego świętego datują się na XVII wiek i związane są z osobą Marii Kazimiery Sobieskiej. Odpust św. Rocha odbywa się w pierwszą niedzielę po 16 sierpnia.
Pałac Leszczyńskich. W części Krasnobrodu zwanej Podzamkiem usytuowany jest XVI-wieczny pałac, dawna posiadłość właścicieli Krasnobrodu. Zabytek położony jest w rozległym parku przy ulicy Sanatoryjnej. Obecnie w budynkach pałacu mieści się Zespół Szkół oraz Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci im. Janusza Korczaka.
Kamieniołom. Znakomity punkt widokowy na panoramę Krasnobrodu ze stylizowaną wieżą obserwacyjną w kształcie baszty.
Źródliska. Najbardziej znane źródło znajduje się pod "Kaplicą na Wodzie". Wypływająca z niego woda przez miejscową ludność uznawana jest za cudowną. Kolejne to zespół około 40 źródeł wypływających ze zbocza przy rzece Wieprz w okolicy wsi Hutki. Warto odwiedzić również Użytek Ekologiczny "Belfont", to obszar stawu, mokradeł i oczek wodnych, gdzie dogodne warunki do życia znalazł bóbr europejski. Do ciekawostek można zaliczyć legendę, która głosi, że otoczenie źródeł było miejscem tajemnych spotkań królowej Marysieńki z Janem III Sobieskim. Natomiast po powstaniu w 1863 roku na terenach uroczyska postawiono krzyż ku pamięci powstańców.
W okolicy znajdują się także inne atrakcje turystyczne, takie jak:
- zagroda w Guciowe
- Zwierzyniec
- Szczebrzeszyn
- Zamość
- Józefów
- Górecko Stare
- Susiec i Szumy
Wszelkich informacji dotyczących okolicznych atrakcji udzielą Państwu pracownicy recepcji.